هوشمند سازی ساختمان isparo

روح‌الله قهرمانی چابک

فصل تغییر نزدیک است...

روح‌الله قهرمانی چابک با کارنامه درخشان به ایران بازگشت در کویت

مأموریت روح‌الله قهرمانی چابک ـ سفیر گیلانی جمهوری اسلامی ایران در کویت ـ با کارنامه درخشان پایان یافت.
به گزارش “لاهیگ”، در ملاقات خداحافظی روح‌الله قهرمانی چابک که در غیاب امیر کویت، با حضور ولیعهد این کشور، قائم‌مقام وزیر امور خارجه و سفرای کشورهای دیگر برگزار شد، با بسیار عالی و مؤثر توصیف شدن مأموریت سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در کویت، از پیگیری‌های اثربخش و خدمات شایسته روح‌الله قهرمانی چابک قدردانی و تجلیل شد.

محمد صاحبی ـ یکی از ایرانیان مقیم و عضو گروه دوستی ایران و کویت ـ نیز با انتشار یادداشتی در روزنامه‌ “الوطن” با اشاره به عملکرد سی ماهه روح‌الله قهرمانی چابک در این کشور نوشت:

مهندس روح‌الله قهرمانی چابک، استاندار یکی از استان‌های بزرگ و حساس جمهوری اسلامی ایران بود که با ایجاد طرح‌های مهم عمرانی و صنعتی در استان گیلان، موفق شد پایگاه مردمی وسیعی کسب کند و از محبوبیت بالایی برخوردار باشد.


این موفقیت چشمگیر در مدیریت استان ۵ میلیون نفره گیلان باعث شد تا دولت جمهوری اسلامی ایران به‌خاطر اهمیتی که برای روابط رو به گسترش با کویت قائل بود، وی را به‌عنوان سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار به این کشور دوست و بردار اعزام کند.
با ورود قهرمانی چابک به کویت تحول قابل توجهی در عملکرد سفارت و ارتباط آن با نهادهای کویتی، اعم از رسمی و مردمی ایجاد شد، به‌طوری که فراهم آوردن تسهیلات مناسب برای سفر مردم کویت به شهرهای مختلف ایران، به‌خصوص به شهر مقدس مشهد موجب افزایش چشمگیر تعداد زائران کویتی گردید و امروزه با افزایش قابل توجه تعداد پروازها به شهرهای متعدد ایران، شاهد هستیم که هر ماهه ده‌ها هزار نفر برای گردش، زیارت، درمان و دیگر فعالیت‌های تجاری و اقتصادی، راهی ایران می‌شوند.
عملکرد فعال و تأثیرگذار قهرمانی چابک در زمینه دیپلماسی اقتصادی موجب شد که سفارت ایران در کویت جزء برترین سفارتخانه‌های موفق ایران در دنیا شناخته شود.
با همت و پیگیری این سفیر پرتلاش، کمیته‌های حقوقی، بازرگانی و کنسولی دو کشور تشکیل شد و بستری را برای تحکیم و تقویت روابط گسترده دوجانبه فراهم ساخت.
سفرهای متعدد رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزراء و وزیر امور خارجه ایران به کویت و حضور مسئولان بلندپایه کویتی در ایران، بخشی از عملکرد شایسته، مؤثر و قابل توجه قهرمانی چابک است.
این عملکرد به مسائل سیاسی و دیپلماسی اقتصادی محدود و منحصر نبوده، بلکه شامل دیپلماسی عمومی، مانند سفر تیم‌های ورزشی، فرهنگی و هنری دو کشور جهت تحکیم مناسبات مردمی بوده و فضای حاکم بر مناسبات دوستانه دو کشور طی دو سال و چند ماه گذشته همواره مورد رضایت و حمایت مسئولان دو کشور بوده و هست.

دلسوزی قهرمانی چابک برای زندانیان ایرانی، از دیگر عوامل موفقیت اوست که مرتباً از زندان بازدید می‌کرد و از احوال و اوضاع و مشکلات احتمالی زندانیان مطلع می‌شد و با تلاش ایشان، قانون انتقال و مبادله زندانیان و اتمام مدت محکومیت در ایران اجرا شد.
همچنین رسیدگی به مسائل اتباع ایرانی و تلاش برای حل و فصل آن با هماهنگی ادارات کویتی، سبب محبوبیت روزافزون قهرمانی چابک به‌عنوان یک سفیر مردمی و انسان‌دوست شده است.
حضور و ارتباط قهرمانی چابک با اقشار مختلف کویت، اعم از نمایندگان مجلس الامه یا شخصیت‌های اجتماعی و فرهنگی کویت باعث شد که دوستان زیادی کسب کند که این دوستی‌های برادرانه قطعاً برای پیشبرد اهداف دو کشور همسایه و مسلمان مؤثر و کارساز خواهد بود.
در مراسم بزرگداشت روز ملی جمهوری اسلامی ایران در کویت همه ساله شاهد حضور گروه‌های کثیری از نخبگان سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کویت بودیم و این حاصل روابط صمیمانه قهرمانی چابک با جامعه فرهیخته این کشور است.
اظهارنظرهای قهرمانی چابک پیرامون مسائل سیاسی و تحولات منطقه‌ای، بیان دیدگاه‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران برای ارباب جرائد و خبرنگاران موجب شد که مخاطبان همواره از اخبار واقعی ایران آگاه شوند و خبر شفاف و صحیح را از منبع اصلی خود دریافت کنند، به گونه‌ای که تا کنون ده‌ها مصاحبه و اظهارنظر در جرائد روزانه و مجلات هفتگی از وی درج شده است.
گفتنی است، روح‌الله قهرمانی چابک پس از پایان مسئولیت در استانداری گیلان، از اسفند سال ۱۳۸۹ تا شهریور ماه سال جاری، سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در کویت بود.

در گذر زمان

 1. هیئت مدیره و رئیس پروژه خانه سازی پالایشگاه ولیعصر و فرودگاه جم کنگان
  ۱۳۶۲ - ۱۳۶۳

  مهندس قهرمانی فعالیتهای خود را از سال 62-63 از پالایشگاه کنگان بوشهر آغاز نمود و عضو هیئت مدیره و رئیس پروژه خانه سازی پالایشگاه ولیعصر و فرودگاه جم کنگان بود.

 2. مدیر کل دفتر فنی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
  ۱۳۷۲ - ۱۳۷۳

  مهندس قهرمانی طی سال های 72-73 به عنوان مدیر کل دفتر فنی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مشغول به کار شد و بزرگترین بیمارستان خاورمیانه با نام الزهرا پس از پیروزی انقلاب اسلامی را در اصفهان به بهره برداری رساند.

 3. مدیر کل دفتر فنی، معاون امور عمرانی استان چهارمحال و بختیاری
  ۱۳۷۳

  مهندس قهرمانی در سال 73 به عنوان مدیر کل دفتر فنی استان چهارمحال و بختیاری در آمد که پس از چند ماه به سمت معاون امور عمرانی این استان منصوب گردید و طرح های ملی زیادی از جمله تونل زاینده رود و فرودگاه شهر کرد را به بهره برداری رساند.

 4. معاون امور عمرانی استانداری گیلان
  ۱۳۷۸

  مهندس قهرمانی در سال 1378 به استان گیلان آمد و به عنوان معاون امور عمرانی استانداری گیلان منصوب شد

 5. معاون برنامه ریزی استانداری گیلان - قائم مقام منطقه آزاد انزلی
  ۱۳۸۲

  مهندس قهرمانی در سال 1382 به سمت معاون برنامه ریزی استانداری گیلان شروع به فعالیت نمود و به عنوان قائم مقام منطقه آزاد انزلی منصوب شد

 6. استاندار گیلان
  ۱۳۸۶

  مهندس قهرمانی در سال 1386 به سمت استاندار گیلان رسید

 7. سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در کویت
  ۱۳۸۹ - ۱۳۹۲

  روح‌الله قهرمانی چابک پس از پایان مسئولیت در استانداری گیلان، از اسفند سال ۱۳۸۹ تا شهریور ماه سال ۱۳۹۲ سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در کویت بود

 8. مجری و مدیر ملی طرح شهرستان نمونه اقتصاد مقاومتی
  ۱۳۹۳

 9. رئیس هیئت مدیره مجتمع فرهنگی ورزشی ( تله کابین ) توچال تهران
  ۱۳۹۵